Nadrenia Środkowa
Romantyczność Renu w czystej postaci.
Dolina Renu pomiędzy Bingen a Bonn oferuje iście malownicze kulisy. Zamki wśród porośniętych winoroślami zboczy oraz średniowieczne miasteczka stanowią ozdobę nabrzeża Renu.
To tu odnaleźć można mały region winiarski o nazwie „Nadrenia Środkowa”, w którym to już Rzymianie zakładali pierwsze uprawy winorośli. Winnice tego regionu rozciągają się na przestrzeni ponad 100 kilometrów od Bingen aż po bramy Bonn. Ten obszar wzdłuż Renu to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych części Niemiec.
Wąska, poprzetykana niezliczonymi skalnymi grzbietami dolina Renu, oferuje imponujące krajobrazy, i to nie tylko za sprawą wymagających sporego nakładu pracy upraw winorośli, znajdujących się w przeważającej mierze na stromych zboczach. Południowa część tego niezwykłego krajobrazu kulturowego – tzw. Górna Dolina Środkowego Renu – w 2002 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stanowi ona serce całego regionu, z zamkami na zboczach i położonymi w zakolach rzeki wioskami o średniowiecznym klimacie.
Winorośle uprawiane są tutaj prawie wyłącznie na stromych zboczach w systemie tarasowym. Z powodu trudnych warunków powierzchnia upraw zmniejszyła się do około 460 hektarów. Siedmiogórze oraz skała Loreley dzielą region na dwa obszary uprawy wina. W celu zwiększenia jakości winiarze zbierają przeciętnie tylko około 60 hektolitrów z jednego hektara winorośli. Jałowe gleby łupkowe na stromych zboczach, wyrównująca temperaturę powierzchnia wody Renu oraz niewielkie plony to najważniejsze czynniki, które sprawiają, że tutejsze wina mają wyjątkową jakość.
Winiarze preferują klasyczne odmiany winorośli. Idealne warunki wzrostu ma tu przede wszystkim riesling, prezentujący się mineralnie, o subtelnym zapachu i szlachetnej kwaśności. Stanowi on 70% całych upraw regionu i jest numerem jeden wśród uprawianych w Nadrenii Środkowej białych odmian winorośli. Oprócz tego dobrze rozwijają się też müller-thurgau, kerner i burgund. Z kolei najważniejszą odmianą do produkcji czerwonego wina jest późny burgund.
Nadrenia Środkowa to częsty cel wycieczek. W sercu tego niepowtarzalnego krajobrazu rzecznego leży Koblencja, jedno z największych miast zajmujących się uprawą winorośli. Warte uwagi są też miasta Sankt Goar, Boppard czy choćby Oberwesel – z prawie w całości zachowanymi murami miejskimi. Malownicze Bacharach to dawne centrum handlu winem.
Nadrenia Środkowa – najważniejsze fakty:
Położenie geograficzne: na długości 100 kilometrów po obu brzegach Renu, od Nahe do Koblencji oraz od Kaub po Siedmiogórze
Klimat: wiele słonecznych dni oraz osłonięte od wiatru lokalizacje, Ren działa jak akumulator cieplny
Gleby: zwietrzałe łupki i szarogłazy z pojedynczymi wysepkami lessowymi, na północy regionu gleby pochodzenia wulkanicznego
Powierzchnia upraw: około 460 hektarów, 2 obszary, 10 rejonów i 111 winnic
Odmiany winorośli: riesling, müller-thurgau, kerner i późny burgund